Річка Дунай – це транспортний річковий коридор десяти країн і чотирьох столиць. Дунайський регіон займає 1/5 території ЄС та об’єднує 14 держав. Площа Дунайського басейну – 817 000 кв. км, на якій проживає близько 115 млн. жителів. Дунайський басейн включає в себе українські річки Прут, Сирет та Тису. Дунайська дельта – об’єкт світової спадщини ЮНЕСКО.

Європейська Стратегія Дунайського регіону – це найуспішніша регіональна ініціатива Європейського Союзу для гармонійного розвитку 14 країн, пов’язаних річкою Дунай. Програма спрямована на вирішення глобальних проблем регіону, які не під силу одній державі; покращення добробуту народів, які населяють Дунайський регіон.

Українська частина Дунайського регіону охоплює площу 68,1 тис. кв. км із загальною чисельністю населення 5,9 млн. чоловік і представлена чотирма областями – Одеською, Івано-Франківською, Чернівецькою та Закарпатською. Всі вони є прикордонними, мають істотні природно-кліматичні і ландшафтні особливості, характеризуються наявністю компактних етнічних анклавів. Дані адміністративні одиниці також цікаві своїм історичним минулим, культурною спадщиною, зональними формами ідентичності, складною конфігурацією мовних діалектів, активними міграційними процесами.

З метою зміцнення економічного, науково-технічного, інвестиційного, туристичного та культурного потенціалу українських регіонів вздовж Дунаю між ними підписано Меморандум про співробітництво в рамках Стратегії ЄС для Дунайського регіону.

З 2015 року обласні ради чотирьох дунайських регіонів України активно залучаються до євроінтеграційних процесів, транскордонних та регіональних програм як партнери по Асоціації органів місцевого самоврядування «Стратегія ЄС для Дунайського регіону».

Центр сталого розвитку та екологічних досліджень Дунайського регіону є уповноваженим органом Одеської обласної державної адміністрації в питаннях імплементації Стратегії ЄС для Дунайського регіону на території Одещини.